Türkiye News 24

Esra Alkan, Mustafa Gözcü’yü yazdı: ‘O hayallerine söz geçiriyordu’

ByAdminAralık 15, 202105

Almanya’ya çalışmak için giden birinci Türklerden biri olan Mustafa Gözcü’nun hayatı geçen yıl Esra Alkan’ın çektiği “Dağa Taşa İz Bırakan Adam, Mustafa Gözcü” belgeseline mevzu oldu. Alkan artık ise, Gözcü’nün öyküsünü kitap haline getirdi. Gözcü’nün yıllar içinde aksatmadan tuttuğu günlüklerden de yardım alan Alkan, “Şimdi Nasıl Çıkarım Bu İşin İçinden?” kitabına ait, “Bu kitap, yaşanmışlardan yola çıkarak dünü – bugünü anlama/ anlatma uğraşıdır. Hepimizin yaşama katacağı bir şey kesinlikle var” dedi.

Türklerin çalışma emeliyle Almaya’ya gitmesinin üzerinden 60 sene geçti. Almanya’ya birinci gönderilen Türk çalışanlardan olan Mustafa Gözcü, orada bulunduğu yıllarda makûs muamele gören Türklere art çıkan ve hakları için çaba etti. Hiç lisan bilmeyerek gittiği Almanya’da kendi imkanlarıyla öğrendiği Almancayı sonrasında oradaki Türklerin öğrenmesinde de yardımcı oldu. Her ne kadar ailesini yanına almış da olsa ülkesini de unutmadı Gözcü, doğduğu köye sıhhat ocağı ve kültür konutu de yaptırdı.

Gözcü’nün “ışıl ışıl parlayan gözleriyle kendisini selamladığını” söyleyen Alkan, Gözcü’deki ‘inanılmaz umut dolu kalbin’ kendisini her vakit etkilediğini belirtti. Alkan, bir Atatürk hayranı olan Gözcü’nün hayat sloganının ‘her vakit ileri gitmek’ olduğunu söyleyerek, kitabı yazmasındaki asıl sebebinin Gözcü’deki “vazgeçmeyen umut duygusunu” daima taşıması olduğunu söyledi.

Alkan, Gözcü’nün “Okurlar bilsinler ki insanların varoluşlarını belirleyen hayalleridir ve de insan sevgisi” cümlelerine değinerek “Mustafa Gözcü’nün sistemin asla kelam geçirdiği bir adam olmadığını fark ettim, askine o hayallerine kelam geçiriyordu” halinde ekledi.

İşte Alkan’ın kaleminden “Şimdi Nasıl Çıkarım Bu İşin İçinden? ” ismini taşıyan kitabın kıssası:

Şimdi iki yaşındayken ailesiyle birlikte Dersim’e sürgün edilen Gözcü ailesi Balıkesir Karaağaç’a gelir. Orada gördüğü muameleler ile şekillenen kişiliği, 1947’de kendi topraklarına dönmeleriyle artık daha da büyüyor ve ailesinin yasaklamalarına karşın Mustafa Gözcü 1960’larda Almanya’ya emekçi olarak giden birincilerden olmayı başarıyor. Aslında gayesi personel kalmak olmayan Gözcü, Avrupa’nın kültürünü kendine katarak var olmaya başlıyor. Hatta iş Stuttgart’ta parti kurmaya kadar vardırıyor. Lisanını öğrendiği vatan Almanya’da çocuklarını da yanına alan Gözcü, oradaki Türklere, tercümanlık dahi yapıyor.

Doğduğu köy, Ahpasor’a (Sağlıca) Sıhhat Ocağı ve Kültür Konutu yaptırmasının yanı sıra, Alman hastanelerinde kullanılmayan lakin Türkiye için yeni teknoloji sayılan pek çok tıbbı aygıtları ülkesine bedelsiz getirmekten de geri kalmıyor.