Or6.net

Türkiye’den çalışmak için Almanya’ya giden Mustafa Gözcü’nün hayatı kaleme alındı

Türkiye‘den çalışmak için Almanya’ya giden Mustafa Gözcü’nün yaşamı kaleme alındı

İSTANBUL – Almanya’ya giden birinci gurbetçilerden birisi olan Mustafa Gözcü’nün yaşamı belgeselden sonrasında kaleme de alındı.

Türkiye‘den çalışmak niyetiyle Almanya’ya gidilmesinin üstünden 60 yıl geçti. Çalışmak için Almanya’ya giden birinci adlardan birisi olan Mustafa Gözcü’nün yaşadıkları ve yaşam uğraşı daha evvel belgesel olarak Esra Alkan tarafınca “Dağa Taşa İz Bırakan Adam, Mustafa Gözcü” isminde belgesel ile ekranlara taşınmıştı. Muharrir belgesel olarak ele almış olduğu Gözcü’nün yaşamını bu sefer kaleme aldı. Kitapta Gözcü’nün yaşamının yanı sıra toplumsal hayata tesirlerini de okurlarla buluşturdu.

Tek bir söz Almanca bilmemesine rağmen büsbütün kendi iradesi ile kısa vakitte Almanca’yı öğrenen Gözcü, oradaki Türkler’i Alman resmi makamları karşısında da korumak için çaba sarfeden bir isim birebir vakitte. Kendi toplumu için yapmış olduğu daha birçok işler var Almanya’da ve Türkiye’de.

“Gerçek yaşanmışlıkların bir kitabı”

Kitabın ortaya çıkışını özetleyen Gazeteci Muharrir Esra Alkan, “Mustafa Gözcü kendisini bildi bileli daima sorgulayan bir insan olmuş. Kitabın adı de aslen buradan yola çıkarak ‘Şimdi nasıl çıkarım bu işin içinden’ konuldu. Kitapta Mustafa gözcünün ezelden beri yapmış olduğu ve davranış biçimi olarak artık kemikleşmiş ve kendi olmuş olduğu hallerini sırları var. Mustafa Gözcü oldukça dolu bir kişilikti. Büsbütün gerçek yaşanmış öykülerinden ortaya çıkan bir kitap” dedi.

“Kitapta babamın hayatından kesitler yer ediniyor”

Babasının sürgün yaşamını ve gurbette yaşamış olduğu zorlukların kitaba alındığını ve bundan memnunluk duyduğunu lisana getiren Gözcü’nün oğlu Mehmet Gözcü, “Kitapta babamın hayatından kesitler yer ediniyor. Kendi yaşamının haricinde toplumsalda düşünen bir insandı. Yaşamış olduğu topraklara her zaman kendini adadı. Bu topraklara sağlık ocağı, kültür meskenleri yapmış oldu. 2 ülke ortasında aslen yapmış olduğu emek harcamaları yansıtmaya çalıştı. Evvel bir belgesel yapılmış oldu sonrasında ise kendisi kitabının olmasını istedi ve süreç bu halde başladı. Oldukca renkli bir kişilikti babam. Gayesi kendisini tanımayanlara tanıtmak ve yaşadıklarını aktarmaktı. Bu hedefine da ulaşmış oldu. Balıkesir den süregelen zarurî bir sürgün yaşamı ile Almanya’ya gidiyor. Almanya’ya birinci giden gurbetçilerden birisi babam. 25 yıl burada yaşıyor. Gittiği topraklarda daima bir emek harcama içinde ve orada bir parti kuruyor. Toplumsal hayata dokunmaya çalışıyor. Bu kitapta bu yaşamın yaşanmışlıklarını ele alıyor” sözlerini kullandı.İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri